İlham verici yolculuklar

Akademisyenlerin hikayelerini ve araştırma gezilerini takip edin

Cumhuriyetimizin Unutulmaz 100'leri

Finstrateji Akademi

Mon, 27 May 2024

Cumhuriyetimizin Unutulmaz 100'leri

​​​​​​Bu yıl Cumhuriyetimizin 100. yılını kutluyoruz. Cumhuriyetin ilan edilmesine giden yolun temelleri, çökmek üzere olan bir imparatorluğun ve işgal edilmiş bir ülkenin halkının, kendi kaderini tayin ettiği destansı bir mücadele ile döşendi.

Milli Mücadele 1919 yılında Samsun’da başladı. Erzurum ve Sivas Kongrelerini takiben 23 Nisan 1920’de, milli iradeye dayanan Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı ve bütün dünyaya “egemenliğin kayıtsız şartsız Türk milletine ait olduğunu” ve “Büyük Millet Meclisinin üzerinde hiçbir makam bulunmadığını” ilân etti. Milli Mücadele’nin ve Kurtuluş Savaşı’nın zaferle bitişini Lozan Antlaşması’yla bağımsızlığımızın bütün devletlerce onaylanması takip etti. Sırada fiilen uygulamaya geçse de ismi konmamış olan yeni rejimin ilan edilmesi vardı ve 29 Ekim 1923 günü yapılan anayasa değişikliği ile Cumhuriyet ilan edildi.

Bugün bir asrı geriden bırakan Cumhuriyetimiz, Türk halkının bağımsızlık, eşitlik ve özgürlük idealleri için başlattığı büyük dönüşümün teminatıdır ve bu fikre inananların ortak eseridir.

Geçtiğimiz yüzyıl boyunca; cumhuriyet tarihine damgasını vuran liderlerin yanı sıra sanatta, bilimde, sporda ve daha bir çok alanda iz bırakan, kitleleri etkileyen pek çok önemli figür oraya çıktı. Onların cesareti, vizyonları, kararlılıkları ve yetenekleri bu ülkenin modern bir devlet olarak şekillenmesine katkıda bulundu.

Bu yazıda, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan günümüze kadar geçen yüz yıl boyunca yaşadığımız büyük dönüşümün mimarları olan önemli figürleri keşfedeceğiz. Yüzlerce önemli ismi bir yazının içinde sizlere aktarabilmek mümkün değil. O nedenle kimini çok iyi bildiğiniz, kimini belki de yeni öğreneceğiniz, alanlarında fark yaratmış, ilkleri başarmış, dünyaca tanınmış isimleri bir araya getirmeye çalıştık.

Gelin Türkiye Cumhuriyeti'nin yüz yıllık yolculuğunda önemli roller oynamış isimlere ve onların, cumhuriyetin genç yüzlerine ilham veren hikâyelerin

0 Yorumlar

Bir yorum bırakın